Auksjon mandag 27. april 1998 kl 18:00
Krohg, Christian(1852-1925)
Leif Eriksson oppdager Amerika 1892/93

Olje på lerret
117x175
Signert nede t.h.: C Krohg

Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst 1996, kat.nr. 10.

Vurdering

Auksjonert mandag 27. april 1998 kl 18:00

Tilslag NOK 1 550 000

Solgt for NOK 1 550 000

LITTERATUR: Knut Berg: Christian Krohgs sjøbilder, utstillingskatalog Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo 1996, kat.nr. 10.

Christian Krohg vant med sin fremstilling av dette historiske motivet en konkurranse om å få male et stort maleri av Leif Eriksson oppdager Amerika. Det store maleriet, 313x470 cm., befinner seg i Norsk Sjøfartsmuseum, deponert av Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design. Dette maleriet er et forarbeid. Christian Krohg har maktet å gi en frisk fremstilling av dette øyeblikket hvor landkjenning var et faktum. Ved en overraskende avskjæring og med sveipende penselstrøk makter Krohg å gi et friluftsrealistisk preg over bildet, man får inntrykk av en lys og luftig dag, og det er fart i båten.

Dette umiddelbare, det å kunne få frem på lerretet akkurat slik det var, eller i dette tilfellet, kunne ha vært i et gitt øyeblikk, passet godt til Krohgs intensjoner i kunsten, og viser ham som påvirket ikke bare av realismen, men også impresjonismen.