Auksjon mandag 15. juni 1998 kl 18:00
Rickhard, Leonard(1945-)
Modellflybygger i affekt 1986-87

Olje og collage på lerret
195x160
Signert og datert nede t.h.: LR 1987

Påtegnet med tittel på baksiden.

Göteborgs Konstmuseum 1987, kat.nr. 3.

Vurdering

Auksjonert mandag 15. juni 1998 kl 18:00

Tilslag NOK 330 000

Solgt for NOK 330 000

"Det er en egen stemning over Rickhards bilder, eller rettere sagt en stillhet. Stumme og nesten tomme landskap i lav sol eller med blekt halvlys, forlatte bygninger og utbrukte maskiner, kanskje med en menneskelig skikkelse i stillferdig virksomhet. Men det er en tomhet vi som publikum ikke blir ferdig med, den har en slags uro eller kanskje en metafysisk dimensjon som vi fengsles av.
Leonard Rickard er en stor maler. Stor og stille. De største er ofte det! Stillhet er mangelvare i dagens verden. Derfor gjør det sterkt inntrykk når noen lykkes med å skape rom for stillhet, male stillhet, kreve stillhet, tid og rom! Det gledet meg også å lese at Leonard Rickard heller ikke vil være til pynt. Da er vi to!"

Daværende kulturminister Ellen Horn ved åpningen av en retrospektiv utstilling på Astrup Fearnley Museet høsten 2001.