Innlevering pågår
Klassisk

Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30

Gamle Logen, Strangersalen

Gude, Hans Fredrik (1825-1903)
Christianiafjorden 1857

Olje på lerret
76,5x119
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1857

Haverkamp 269.

Kommer for salg tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30

LITTERATUR: Frode Haverkamp: Hans Gude 1825-1903, mag.grads avh., bind I-III, Oslo 1982, oeuvre kat.nr. 269, avbildet bind III pl. 55.

Gude er kjent for sine mange malerier med motiv fra Christianiafjorden. Dette er ett av de første med denne motivkretsen. Temaet er variasjoner over fine sommerdager med seilskuter på fjorden i laber bris. Her har han i forgrunnen konsentrert seg om fiskerne på stranden i ferd med å utføre sin daglige dont med å ordne med fisken de har fanget og med å henge garnene til tørk. De er plassert på stranden under et fjellmassiv til høyre, kontrastert mot klipper, fjell og åser med skog på den andre siden av fjorden, til venstre i bildet. I mellomgrunnen er det en prektig seilskute som lyser opp i solen med sine hvite seil. I bakgrunnen er det flere seilskuter og noen landmasser langt i det fjerne, som svinner hen for oss i et blålig skimmer. Over land og fjord er det skymasser og blå himmel, vekslingen mellom solbelyste og skyggelagte områder på bakken og på vannet gir liv til motivet. Kunstneren gir inntrykk av naturlig dybde i komposisjonen ved å behandle virkemidlene etter perspektiviske regler.