Fine Art Auction

Auksjon tirsdag 1. mars 1994 kl 18:00

Wentzel, Gustav (1859-1927)
Skirenn i Fjelkenbakken, Asker

Olje på lerret
81x161
Signert nede t.h.: Gustav Wentzel

Auksjonert tirsdag 1. mars 1994 kl 18:00

Tilslag NOK 720 000

Solgt for NOK 720 000

- Vinter og sne……

I forbindelse med OL på Lillehammer i 1994 arrangerte GWPA en auksjon med fokus på norske vinterlandskaper. Det ble holdt forhåndsvisning på Breiseth Hotel under konkurransedagene. Auksjonen fant som vanlig sted i Gamle Logens store sal umiddelbart etter at OL var over. I euforien som rådet i dagene under og etter OL, omberammet patriotiske norsk-amerikanere sine hjemreisebilletter for å kunne delta på auksjonen, som ble en stor suksess.

Gustav Wentzel bodde i Asker fra 1892 til 1901, og malte i den perioden mange vinterbilder. Med sin tekniske dyktighet har han i et bilde som dette fått sneen til å se "naturlig" ut. Wentzel var påvirket av friluftsrealismen og luften synes å vibrere på denne fine vinterdagen.