Auksjon over Moderne kunst

Auksjon mandag 17. november 1997 kl 19:15

Sohlberg, Harald (1869-1935)
Fra en uthavn 1908

Olje på lerret
41x60
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1908

Påtegnet med tittel, samt Kjærringvik, signert og datert på baksiden.

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1936, kat.nr. 130.
Galleri K, Oslo 1963, kat.nr. 15, avbildet s. 25.
Trondhjems Kunstforening 1985, kat.nr. 60.
Henie-Onstad Kunstsenter Høvikodden 1991, kat.nr. 103.

Auksjonert mandag 17. november 1997 kl 19:15

Tilslag NOK 660 000

Solgt for NOK 660 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: Harald Sohlberg, Ensomhetens maler, Oslo 1991, avbildet s. 168.

Hverken før eller siden malte han så mange intime naturskildringer som i Kjerringvik. Det er som han feirer at han endelig er tilbake til den naturen han satte høyest og følte seg sterkest knyttet til - Kristianiafjorden. S. 167.