Auksjon mandag 17. november 1997 kl 19:15
Sohlberg, Harald(1869-1935)
Fra en uthavn 1908

Olje på lerret
41x60
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1908

Påtegnet med tittel, samt Kjærringvik, signert og datert på baksiden.

Kunstnernes Hus, Oslo 1936, kat.nr. 130.
Galleri K, Oslo 1963, kat.nr. 15, avbildet s. 25.
Trondhjems Kunstforening 1985, kat.nr. 60.
Henie-Onstad Kunstsenter Høvikodden 1991, kat.nr. 103.

Vurdering

Auksjonert mandag 17. november 1997 kl 19:15

Tilslag NOK 660 000

Solgt for NOK 660 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: Harald Sohlberg, Ensomhetens maler, Oslo 1991, avbildet s. 168.

Hverken før eller siden malte han så mange intime naturskildringer som i Kjerringvik. Det er som han feirer at han endelig er tilbake til den naturen han satte høyest og følte seg sterkest knyttet til - Kristianiafjorden. S. 167.