Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30
Askevold, Anders(1834-1900)
Fra Dale i Sunnfjord 1866

Olje på papir, oppklebet på papp
40x63
Signert og datert nede t.h.: A. Askevold. 1866.

Vurdering
NOK 50 000–70 000USD 6 300–8 800EUR 5 600–7 800

Auksjonert tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30

Tilslag NOK 45 000

LITTERATUR: Thor Warberg: Anders Askevold. Vestlandsmålaren, Førde 2013.

Dale kirke i Fjale kommune i Sogn og Fjordane var nybygget i 1864. Kirken er en langkirke i tre, i ny-gotisk stil. Under historismen var det mange kirker som ble bygget i denne stilen omkring på landsbygden i Norge. Altertavlen av Anders Askevold, som viser Jesu oppstandelse ble malt i Paris i 1863, og ble hengt opp i den nye kirken i 1864. Askevold malte ti altertavler i løpet av sin kunstneriske karriere. Altertavlen i Dale kirke var den fjerde i rekken.

I 1866 malte Askevold flere landskapsbilder fra Dale. Ref. 3 malerier hvor "Dale" er med i tittelen i boken om Askevold av Thor Warberg. Det er utenom dette bildet, som antagelig ikke er med i Warbergs verksliste over Askevolds bilder fra 2013.