Fokus 1900

Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Gamle Logen, Strangersalen

Visning 4. - 16. mai.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Bergman, Anna-Eva (1909-1987)
Gullspeil mot blå fond 1959

Olje og metallfolie på lerret
38x55
Signert og datert nede t.h.: AEB 1959
Catalogue raisonné Fondationhartungbergman, arkivnummer: AEB357.

Signert, datert og påtegnet med tittel på fransk på baksiden, på blindrammen: ""Miroir d'or sur fond bleu" No 42 -1959 - AE Bergman".

Auksjonert tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000 USD 25 000 EUR 22 200

Tilslag NOK 190 000

LITTERATUR: Anna-Eva Bergman, utstillingskatalog Oslo Kunstforening 1989.

Anna-Eva Bergman, utstillingskatalog Nasjonalmuseet, Museet for samtidskunst 2016.

Naturen, og spesielt den norske, spilte en stor rolle for Anna-Eva Bergman, og hun brukte bevisst inntrykkene fra naturen som inspirasjon for mange av sine arbeider. Hun foretok to reiser langs norskekysten opp til Finnmark, den første i 1950, den andre i midten av 60-årene. På disse reisene tok hun utallige skisser og fotos for senere bearbeidelse. …

I midten av 50-årene begynte hun for alvor å ta i bruk metallfolier i sine arbeider. 1989, s. 22.

Anna-Eva Bergman hadde en suveren beherskelse av teknikken med å benytte metallfolier for å skape et sterkt billedmessig uttrykk. Gjennom bruk av forskjellige metaller og legeringer som gull, sølv, tinn, kobber og messing, oppnår hun en enorm kontrastrikdom i en ellers motiv-løs flate, det er virkelig en ild som spiller over lerretet. Under metallfolien er det flere lag maling i ulike farger. Etter at metallfolien er lagt på plass, er det flere steder skrapt, pusset og skåret ned i underlaget slik at man får frem til dels uventede og overraskende farge- og lyseffekter. På samme måte har hun lagt flere lag metallfolie over hverandre og etterbehandlet dem på forskjellige måter. 1989, s. 24.