Fokus 1900

Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Gamle Logen, Strangersalen

Visning 4. - 16. mai.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Katalog med tilslag

{lot.title}
1
Sohlberg, Harald(1869-1935)Vinternatt i Rondane 1917(1917)

Fargelitografi
Arket: 65x72,5 Motivet: 52x60
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917 Signert med blyant nede t.h.: Sohlberg.

NOK 300 000–400 000USD 37 500–50 000EUR 33 300–44 400
{lot.title}
2
Munch, Edvard(1863-1944)Kvinnene ved skjelettet(1896)

Radering trykket i svart på tykt gulhvitt papir
Arket: 420x539 mm Motivet: 300x414 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv. Munch
Påtegnet av kunstneren med blyant nede t.h. (under passepartout): avant lettre

NOK 300 000USD 37 500EUR 33 300
{lot.title}
3
Munch, Edvard(1863-1944)Brosjen. Eva Mudocci(1903)

Litografi trykket i svart på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 802x573 mm Motivet: 690x460 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

NOK 1 800 000–2 000 000USD 225 000–250 000EUR 200 000–222 200
Tilslag NOK 1 300 000
{lot.title}
4
Gundersen, Helene(1858-1934)Fra Majorstuen mot Kino-Palæet, vinter (Ca. 1925)

Olje på lerret
59x51
Signert nede t.v.: Helene Gundersen

NOK 30 000–40 000USD 3 800–5 000EUR 3 300–4 400
Tilslag NOK 56 000
{lot.title}
5
Krohg, Per(1889-1965)Sladrerne (Les Bavardes)(1925-26)

Olje på plate
39x26
Signert nede t.v.: P. Krohg

NOK 20 000–30 000USD 2 500–3 800EUR 2 200–3 300
{lot.title}
6
Krantz, Nils(1886-1954)Mot Folgefonna, Hardanger 1929(1929)

Olje på lerret
66x86
Signert og datert nede t.v.: Krantz 29

NOK 30 000–50 000USD 3 800–6 300EUR 3 300–5 600
Tilslag NOK 66 000
{lot.title}
7
Kavli, Arne(1878-1970)Fra haven på Rønnes

Olje på lerret
107x110
Signert nede t.v.: A - Kavli -

NOK 200 000–300 000USD 25 000–37 500EUR 22 200–33 300
Tilslag NOK 270 000
{lot.title}
8
Kavli, Arne(1878-1970)Kvinne med parasoll i hage

Olje på lerret
50x61
Signert nede t.h.: A - Kavli

NOK 100 000–150 000USD 12 500–18 800EUR 11 100–16 700
Tilslag NOK 110 000
{lot.title}
9
Kavli, Arne(1878-1970)Fra Grimstad

Olje på lerret, oppklebet på plate
38x46
Signert nede t.h.: A- Kavli

NOK 40 000–60 000USD 5 000–7 500EUR 4 400–6 700
Tilslag NOK 44 000
{lot.title}
10
Kavli, Arne(1878-1970)Høysommer, Rønnes

Olje på lerret
80x88
Signert nede t.v.: A- Kavli

Tilslag NOK 80 000
{lot.title}
11
Hanno, Carl von(1901-1953)Fransk murer 1933(1933)

Olje på lerret
116x89
Signert, datert og stedsbestemt oppe t.h.: Carl v Hanno Paris 33

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
12
Bull, Hjalmar(1884-1961)Sittende kvinneakt i interiør

Olje på lerret
124x109
Signert nede t.v.: HB.

Tilslag NOK 50 000
{lot.title}
13
Ekeland, Arne(1908-1994)Ved jernbane

Olje på lerret
90x70
Signert nede t.v.: Arne Ekeland.

NOK 60 000–80 000USD 7 500–10 000EUR 6 700–8 900
{lot.title}
14
Ekeland, Arne(1908-1994)Figurkomposisjon

Olje på plate
46x55
Dobbeltsignert nede t.v.: Ekeland

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
15
Strømme, Olav(1909-1978)Fiskere(1941)

Olje på plate
50x70
Signert og datert nede t.h.: Olav Strømme -41.

NOK 50 000–70 000USD 6 300–8 800EUR 5 600–7 800
Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
16
Strømme, Olav(1909-1978)Sildefiske 1941(1941)

Olje på plate
51x94
Signert og datert nede t.h.: Olav Strømme -41

{lot.title}
17
Weidemann, Jakob(1923-2001)Figurkomposisjon

Olje på lerret
52,5x47,5
Påtegnet med dedikasjon og signert nede t.v.: Til Erling - Weidemann

NOK 50 000USD 6 300EUR 5 600
{lot.title}
18
Weidemann, Jakob(1923-2001)Portrett av Erling Edolf Eliassen 1945(1945)

Olje på plate
79,5x65
Signert og datert nede t.v.: Weidemann -45
Barndomsvenn av Weidemann fra Steinkjer. De var også sammen i Sverige under krigen i årene 1944 til 1945.

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
19
Fjell, Kai(1907-1989)Seterjenten(1954)

Olje på lerret
97x111
Signert nede t.h.: Kai Fjell

NOK 200 000–250 000USD 25 000–31 300EUR 22 200–27 800
Tilslag NOK 255 000
{lot.title}
20
Fjell, Kai(1907-1989)Mor og barn(1941)

Olje på plate
71x35
Signert nede t.h.: Kai Fjell

NOK 120 000–150 000USD 15 000–18 800EUR 13 300–16 700
Tilslag NOK 130 000
{lot.title}
21
Fjell, Kai(1907-1989)Kvinne i hage

Olje på lerret
80x70
Signert nede t.h.: Kai Fjell

Tilslag NOK 190 000
{lot.title}
22
Fjell, Kai(1907-1989)Tjenestejenten 1942(1942)

Olje på lerret
81x91
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell 42

NOK 150 000–200 000USD 18 800–25 000EUR 16 700–22 200
Tilslag NOK 180 000
{lot.title}
23
Riis, Bendik(1911-1988)Dronningen 1958(1958)

Blandingsteknikk på papir, lysmål
61x48
Signert nede på midten: Kunstmaleren Bendik Riis Datert nede t.v.: Tegnet 1958

Tilslag NOK 36 000
{lot.title}
24
Riis, Bendik(1911-1988)Vinteren 1950(1950)

Olje på plate
34x47
Signert nede på midten: Bendik Riis
Datert nede t.v.: mai 1950

NOK 30 000USD 3 800EUR 3 300
Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
25
Riis, Bendik(1911-1988)Fra Studenterlunden, Oslo 1942(1942)

Olje på plate
39x48
Signert og datert nede t.v.: Kunstmaler Bendik Riis 42 April

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
26
Michelet, Johan Fredrik(1905-1984)Høstfarger 1952(1952)

Olje på lerret
65x80
Signert og datert nede t.h.: J. Fr. Michelet -52

Tilslag NOK 18 000
{lot.title}
27
Uthaug, Jørleif(1911-1990)Spansk fiskerleie 1956(1955-56)

Olje på lerret
63x85
Signert og datert nede t.h.: Jørleif Uthaug 1956

{lot.title}
28
Hagen, Else(1914-2010)Venninner

Olje på plate
60x49,5
Signert nede t.h.: Else Hagen

Tilslag NOK 45 000
{lot.title}
29
Tiller, Lars(1924-1994)Oppstilling med vase, krukker og pensler 1955(1955)

Olje på plate
65x81
Signert og datert nede t.v.: Lars Tiller -55

Tilslag NOK 135 000
{lot.title}
30
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)Petite Montagne 1957(1957)

Olje og metallfolie på plate
30x34
Signert og datert nede t.h.: AEB 1957.
Catalogue raisonné Fondationhartungbergman, arkivnummer: AEB954.

NOK 180 000–200 000USD 22 500–25 000EUR 20 000–22 200
Tilslag NOK 180 000
{lot.title}
31
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)Gullspeil mot blå fond 1959(1959)

Olje og metallfolie på lerret
38x55
Signert og datert nede t.h.: AEB 1959
Catalogue raisonné Fondationhartungbergman, arkivnummer: AEB357.

NOK 200 000USD 25 000EUR 22 200
Tilslag NOK 190 000
{lot.title}
32
Picasso, Pablo(1881-1973)Kvinnehode 1957(1957)

Fargelitografi
Arket: 65,5x50,5
Signert i blått nede t.v.: Picasso Signert og datert i platen nede t.h.: Picasso 28.6.57.

Tilslag NOK 45 000
{lot.title}
33
Picasso, Pablo(1881-1973)La Fille au Chapeau 1959(1959)

Arket: 65,5x50,4 cm Motivet: 64,3x49,5 cm
Signert med svart blyant nede t.h.: Picasso

Tilslag NOK 105 000
{lot.title}
34
Picasso, Pablo(1881-1973)Les Danseurs au Hibou (1959)

Fargelinoliumssnitt
Arket: 62x75 Motivet: 53x64
Signert med brunsvart fargepenn nede t.h.: Picasso

Tilslag NOK 120 000
{lot.title}
35
Picasso, Pablo(1881-1973)Pigeon au fond gris 1947(1947)

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 32,5x49,5
Signert med rød blyant nede t.v.: Picasso

NOK 50 000USD 6 300EUR 5 600
Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
36
Weidemann, Jakob(1923-2001)Skogbunn 1961(1961)

Olje på huntonitt-plate
30x58
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 61.

NOK 60 000USD 7 500EUR 6 700
{lot.title}
37
Kleppan, Svein-Tore(1953-)Pike 7 år

Bronse
H: 130 cm
Signert på plinten: Kleppan

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
38
Storm, Per Palle(1910-1994)Eva

Bronse
H: 130 cm. H: Festeanordning i messing loddet på: 7 cm. Total H: 137 cm.
Signert på plinten: PS

Tilslag NOK 165 000
{lot.title}
39
Grimeland, Joseph(1916-2002)Stående kvinneakt

Bronse
H: 121 cm
Usignert

Tilslag NOK 120 000
{lot.title}
40
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon

64x51
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Tilslag NOK 180 000
{lot.title}
41
Kleiva, Per(1933-2017)I think that I shall never see, a Poem lovely as a Tree(1967)

Akryl og aluminiumsmaling på fiberplate
80x80
Signert på verso: Per Kleiva

Tilslag NOK 150 000
{lot.title}
42
Johannessen, Jens(1934-)Hr. redaktør 1971(1971)

Olje på lerret
100x100
Signert og datert nede t.v.: Jens Johannessen 71.

Tilslag NOK 170 000
{lot.title}
43
Lund, Unni(1914-2007)Fra atelieret

Olje på lerret
85x105
Signert nede t.h.: Unni Lund

{lot.title}
44
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1986(1986)

Olje på lerret
61x50
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 86

Tilslag NOK 65 000
{lot.title}
45
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1989(1989)

Olje på lerret
55x46
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 89

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
46
Ransve, Bjørn(1944-)Blågul ape(1981)

Olje på plate
125x116
Signert og datert på verso: Bjørn Ransve 1981

Tilslag NOK 110 000
{lot.title}
47
Ransve, Bjørn(1944-)Sirkel III(1998)

Olje på lerret
110x110
Signert og datert på verso: Bjørn Ransve 1998

NOK 70 000–90 000USD 8 800–11 300EUR 7 800–10 000
Tilslag NOK 190 000
{lot.title}
48
Ransve, Bjørn(1944-)Uten tittel(2012)

Olje på lerret
70x190
Signert og datert på verso: Bjørn Ransve 2012

Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
49
Warhol, Andy(1928-1987)The Scream (After Munch)(1984)

Serigrafi trykket i mange farger på Lenox Museum Board
Arket: 101,6x81,3
Usignert

NOK 1 500 000–2 000 000USD 187 500–250 000EUR 166 700–222 200
Tilslag NOK 1 250 000
{lot.title}
50
Kirkeby, Per(1938-2018)Uten tittel(1982)

Olje på lerret
129x100
Signert og datert på verso: Per Kirkeby Berlin 1982

Tilslag NOK 360 000
{lot.title}
51
Widerberg, Frans(1934-2017)Rytter og svevende figur

Akvarell på papir
57x76
Signert nede t.h.: FW

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
52
Widerberg, Frans(1934-2017)Tre figurer

Serigrafi
200x199
Signert nede t.v.: Frans

NOK 80 000–100 000USD 10 000–12 500EUR 8 900–11 100
{lot.title}
53
Gullvåg, Håkon(1959-)Nachspiel(1999-2000)

Olje på lerret
125x125
Signert nede t.h.: Gullvåg

{lot.title}
54
Bleken, Håkon(1929-)Vårkveld 1999(1999)

Olje på lerret
160x150
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -99

NOK 250 000–300 000USD 31 300–37 500EUR 27 800–33 300
{lot.title}
55
Nielsen, John David(1938-)Figurer i rom

Olje på lerret
145x85
Signert nede t.v.: Nielsen

{lot.title}
56
Tveter, Kåre(1922-2012)Septemberlys på Heiamyrene (1990)

Olje på lerret
85x150
Signert nede t.h.: Kåre Tveter

{lot.title}
57
Jæger, Irma Salo(1928-)Tilblivelse, tilsynekomst 2002(2002)

Olje og tempera på lerret
162x200
Signert og datert nede t.h.: Irma Salo Jæger -02

Tilslag NOK 100 000
{lot.title}
58
Blom, Kenneth(1967-)Figurkomposisjon 2006(2006)

Olje på lerret
100x120
Signert og datert nede t.h.: K. Blom 06

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
59
Alveng, Dag(1953-)Bjørk(2015)

Silver gelatin print
120x150
Signert og datert på verso: Dag Alveng 2015

{lot.title}
60
Alveng, Dag(1953-)Fra Multi-eksponerings Seriene(2008)

C-print på aluminium
150x187
Signert og datert på verso: Dag Alveng 2008

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på

Bestill her