Auksjon, mandag 17. juni kl. 1800

Auksjon mandag 17. juni 2019 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Visning 11.-17. juni.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Hagen, Else (1914-2010)
Norsk stilleben med Arbeiderbladet 1948

Olje på plate
48,5x54
Signert og datert nede t.v.: E.H.48.

Auksjonert mandag 17. juni 2019 kl 18:00

Vurdering
NOK 10 000–15 000 USD 1 300–1 900 EUR 1 100–1 700

Else Hagens maleri er en Georg Jacobsen-inspirert hyllest til kubist/postkubist miljøet i Paris der stilleben med tidens radikale aviser inngikk (Le Socialiste). Else Hagens versjon, Norsk stilleben med Arbeiderbladet, er malerisk interessant fordi den bygger opp flaten og rommet basert på Jacobsens konstruktive prinsipper, som er avledet fra modernist-miljøets diskusjoner i Paris etter 1. verdenskrig. Samtidig er det et modernistisk motiv som har fått en utpreget nasjonal vri med både kobberkanne og Arbeiderbladet ca. tjue - tjuefem år etter.

Holger Koefoed