Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)
Ved Cadiz 1925

Olje på lerret
60x94
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen
Datert nede t.h.: 1925

Signert og påtegnet med tittel, antagelig av kunstneren, på baksiden, på blindrammen: "Ved Cadiz af Amaldus Nielsen".

Vurdering
NOK 30 000–40 000USD 3 200–4 300EUR 2 900–3 900

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

LITTERATUR: Tommy Sørbø: "Amaldus Nielsen", Nkl.no.

Våren 1860 foretok Amaldus Nielsen en sjøreise til Cadiz i Spania, og malte en rekke lysfylte sjøstudier (Oslo kommunes kunstsamlinger) som med sin frie penselføring og sterke farger fikk en nesten impresjonistisk friskhet.

Disse sjøstudiene la grunnlag for flere store komposisjoner, som her, i de kommende årene for kunstneren.