Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45
Kleineh, Oscar(1846-1919)
Stille hav 1879

Olje på lerret
67x121
Signert og datert nede t.h.: O. Kleineh 1879

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 10 800–16 200EUR 9 700–14 600

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Tilslag NOK 90 000

LITTERATUR: Biografiskt lexikon för Finland, bfl.fi.

Oscar Conrad Kleineh var en finsk maler. Han ble født og døde i Helsingfors. Kleineh studerte i Düsseldorf før han reiste til Karlsruhe høsten 1867, hvor han var elev under Hans Gude. Gude var professor i landskapsmaleri her fra 1863 til 1880. Kleineh gikk inn for marinemaleriet. I 1870 reiste han tilbake til Finland, for om høsten å reise til akademiet i St. Petersburg for å fortsette sine studier der i fire år. For å finne motiver til sine marinebilder, foretok han mange reiser.

Han hentet sine motiver fra Finland, Frankrike (Bretagne, hvor han hadde vært på en studiereise), fra Middelhavets kyster og fra Norge. Han oppholdt seg for det meste i Norge i årene 1879 til 1880, og malte kyst- og fjord-landskaper.

Dette maleriet fra 1879 er antagelig et kystlandskap fra Norge. Det er et typisk motiv for Kleineh, uten dramatikk, hvor han maler stille hav etter stormen.

Hans arbeider viser trekk fra den tidlige realismen.