Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:45
Kjær, Anders(1940-)
Vinternatt

Olje på lerret
65x100
Signert nede t.h.: Kjær

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: ""Vinternatt" Anders Kjær 1997".

Vurdering
NOK 40 000–60 000USD 4 300–6 500EUR 3 900–5 800

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Tilslag NOK 56 000

LITTERATUR: Gunnar Sørensen: Anders Kjær, Oslo 1991.

Anders Kjær flyttet på landet ved Krøderen i 1972.

Flyttingen fikk store konsekvenser for Kjærs uttrykksform. Distanseringen fra kulturradikale kolleger og byens mere eller mindre avsporende aktiviteter bidro til det. Og umiddelbart virket det som om bildene tok preg av ensomheten og kontakten med naturen som han opplevde ved Krøderen. S. 51.

Igjen og igjen kunne Kjær tolke det for hans samtidige så utskjelte "norske landskap".