Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:00
Løvetemmeren

Litografi trykket i svart på middels tynt japanpapir
Arket: 581-584x800 mm Motivet: 500x668 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edvard Munch

1916
Woll 598 A.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 10 800–16 200EUR 9 700–14 600

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:00

Tilslag NOK 175 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Munch laget litografi av tiger- og løvetemmeren Sawade både med en tiger og en løve. Se Woll kat.nr. 597 og 598. I begge tilfeller har kunstneren også fått trykket eksemplarer fra de samme stenene hvor enten dyret eller temmeren er maskert bort, versjonene A) til og med D). I dette tilfellet er både løven og løvetemmeren med i bildet, 598 A: Hele motivet med både løvehode og temmer.

Sawade opptrådte etter all sannsynlighet, som det står hos Woll, på Hagenbecks sirkus under besøk i Oslo. Woll, under kat.nr. 597 og 598, s. 380.