Katalog
Munch-Auksjonen 2019

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 09. - 17. november.

Munch, Edvard (1863-1944)
To sittende menn

Akvarell og fargestift, flerfarget på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 460+25=485x585+25=610 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch

E-Munch, Munchs tegninger, i Munchmuseets digitale katalog over tegninger, kat. nr. PE T 41, der datert til 1905-1908.

Arket er brettet inn oppe og t.v. med 25 mm begge steder.

Kommer for salg onsdag 27. november 2019 kl 18:00

Vurdering
NOK 2 000 000–3 000 000 USD 216 000–323 900 EUR 194 700–292 000

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Munch.Emuseum.com: Munchs tegninger, Munchmuseets digitale katalog over tegninger, kat. nr. PE T 41.

Det er ikke mulig, i hvert fall ikke opp til dags dato, å si noe bestemt om hvem disse to sittende mennene er. Likeledes er det heller ikke mulig å si noe mer bestemt om hvor denne tegningen er utført enn: Fra Tyskland.

Papiret har vannmerke "J WHATMAN TURKEY MILL 1897". Det finnes en tegning på Munch-museet på den samme type papir som med sikkerhet kan bestemmes til året 1906, og som også med sikkerhet kan sies å være utført i Warnemünde. Man kan da anta at denne akvarellen er malt i 1906 til 1907, men for å være innenfor et tidsrom som man helt sikkert kan stå inne for, har Munch-museet i sin katalog over tegninger, satt fra 1905 til 1908.

I 1906 til 1907 var Edvard Munch i Bad Kösen, Bad Ilmenau og i Weimar. Han var i Berlin og i Warnemünde. Han reiste mye rundt i Tyskland akkurat i disse årene.