Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45
Astrup, Nikolai(1880-1928)
Eventyr-Stil I

Akvarell på middels tynt, gulhvitt papir
Arket: 248x340 mm Motivet: 248x340 mm
Signert nede t.h.: N.A.

Påtegnet med penn på baksiden av arket oppe: "Malet av Nicolai Astrup Jölster den 1-5-03 Frida Grung".

Venstre del av arket med dikt om en prinsesse skrevet med akvarell i gotisk skrift. Høyre del av arket malt i akvarell med motiv av prinsessen som går i parken med rognetrær og hvor borgen tårner seg opp i bakgrunnen.

Bergens kunstforening 1980, kat.nr. 72.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 10 800–16 200EUR 9 700–14 600

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Tilslag NOK 90 000

Venstre del av arket med dette diktet:

Langt - langt - borte
ligger-borgen-med-runde-porte-
skjult-af-skog-og-taage-graatt
med-regnbuen-dirrende-over-det-eventyr=slot.
Hundred-aarige-rognetrær,
brede-i-toppen-saa-blodrød-af-bær.
rundt-om-slottet-som-kjæmper-staar.
Mellem-rødderne-i-det-grønne-blomsterne vaagner.
Der-gaar-prindsessen-med-gyldent haar,
rank-som-de-gamle-rogner.