Kunst på papir mm

Auksjon tirsdag 10. desember 2019 kl 20:00

Nettauksjon

Visning i våre lokaler 1. desember - 10. desember

Hagen, Else (1914-2010)
Norsk stilleben med Arbeiderbladet 1948

Olje på plate
48,5x54
Signert og datert nede t.v.: E.H.48.

Auksjonert tirsdag 10. desember 2019 kl 20:00

Vurdering
NOK 10 000–15 000 USD 1 300–1 900 EUR 1 100–1 700

Tilslag NOK 6 000

Else Hagens maleri er en Georg Jacobsen-inspirert hyllest til kubist/postkubist miljøet i Paris der stilleben med tidens radikale aviser inngikk (Le Socialiste). Else Hagens versjon, Norsk stilleben med Arbeiderbladet, er malerisk interessant fordi den bygger opp flaten og rommet basert på Jacobsens konstruktive prinsipper, som er avledet fra modernist-miljøets diskusjoner i Paris etter 1. verdenskrig. Samtidig er det et modernistisk motiv som har fått en utpreget nasjonal vri med både kobberkanne og Arbeiderbladet ca. tjue - tjuefem år etter.

Holger Koefoed