Kulturarv - Kunst og kunstgjenstander fra Kaare Berntsens samlinger.

Auksjon onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Kanne

Tre, bemalt
H: 16 cm.

Ca. 1700. Vanlig type av skjæring. Tre føtter i form av liggende frukt. Nederst på korpus et bånd rundt hele formet som avfasede kvadrater med perler i mellom. Perlene er røde, har antagelig opprinnelig vært svarte. Korpus skåret i form av ranker med blomster og frukter som løper rundt hele kannen. Lokket skåret med motiv: Fru Justitia (rettferdighetens gudinne) i høyt relieff, med sverd og vekt i hver sin hånd. Lokket ytterst skåret med tre border i form av tannsnitt, en nede og to oppe løper rundt hele, delt av en glatt, smal ring. Lokket har små svarte "perler" langs kanten, ditto på forsiden av hanken. Perlene på hanken er avpasset til den avsmalnende hanken, går fra store øverst til små nederst mot hankavslutningen. Hanken har bånd i form av tannsnitt på hver side. Antagelig sekundær bemaling i rødt og med detaljene i grønt, gull og sølv. Jekk mangler.

LITTERATUR: Per Gjærder: Norske drikkekar av tre, Oslo 1974, 2. utg. 1982, se fig. 701 og 734.

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 60 000–80 000 USD 6 400–8 600 EUR 6 000–8 000