Kulturarv - Kunst og kunstgjenstander fra Kaare Berntsens samlinger.

Auksjon onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Kanne 1816

Tre, lagget med vidjebånd, bemalt
H: 19 cm.

Antagelig Lesja, Øvre Gudbrandsdalen, sent 1700-tallet. Høyt relieff. Korpus skåret i form av akantusranker i to rader, over og mellom vidjebånd. Uvanlig lokk, gjennombrutt dekor, utformet med to lag. Indre lokk glatt, svartbrent/svartmalt. Ytre lokk skåret med akantusranke med rot i lokkfestet, symmetrisk om midten innenfor en ytre ring. Ranken trer ekstra tydelig frem mot det indre lokket. Hanken skåret med stilisert blomsterdekor. Bemalt i svart, rødt og grønt. Eierinitialer og datering inni lokket: "SH 1816". Jekk mangler.

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 30 000–35 000 USD 3 200–3 800 EUR 3 000–3 500

Tilslag NOK 40 000