Bergmannstav 1790

Bjerk og jern
L: 109 cm.

Håndtaket utformet som en stående løve med kule i forlabbene, pesende med åpent gap. Skaftet på den ene siden skåret med akantusranke under en atlant bærende på et kronet speilmonogram: "C7". På den andre siden skåret med ranker under og over et utspart felt med eierinitialer: "TLD". Datert "17" på den ene, og "90" på den andre siden. Skaftet har avsluttende spiss av jern.

Kongemonogrammet C7: Christian VII, konge av Danmark/Norge 1766-1808.

LITTERATUR: Per Terje Norheim: Våpen i Norge, Oslo 2011, lik type avbildet s. 45.

Vurdering
NOK 40 000–50 000USD 4 300–5 400EUR 4 000–5 000

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Tilslag NOK 42 000