Kulturarv - Kunst og kunstgjenstander fra Kaare Berntsens samlinger.

Auksjon onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Kanne

Valbjerk, bonet
H: 17,5 cm.

Renessanse. Ca. 1650. Tre føtter i form av liggende frukt. Korpus med skåret dekor i form av tre bladkranser med bibelske scener: Jesu fødsel; De tre hellige kongers tilbedelse og Jesu omskjæring. Ranker med knopper og blomster mellom kransene, i rankene dyr og fugler. Lokket skåret med bibelsk scene på midten: Bebudelsen. Rundt midtfeltet ytterst på lokket ranke med blomster, frukter og én fugl. Hanken skåret på tre sider: Foran med en ugle, på sidene ranker med frukt. Skåret inn sekundær datering nede på midten: 1580. Jekk mangler. Sekundær hankavslutning med kronblader i firpass.

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 150 000–180 000 USD 16 100–19 300 EUR 14 900–17 900

Tilslag NOK 150 000