Drikkekanne med forgylt sølvlokk

Valbjerk og forgylt sølv
H: 20 cm.
Forgylt sølvlokk: Ustemplet.

Kannen, Norge, ca. 1700. Har opprinnelig hatt trelokk. Sølvlokket, ca. 1700-tallets første halvdel. Kannen skåret i tre felt over hverandre. Det nederste: Fugler innimellom blomster og bladranker. Det midtre: Symmetrisk om en midtstilt kartusj, stående bjørn og bladranker på hver side av korpus. Innenfor kartusjen våpenskjold med tre bjørnehoder, kronet av visir med bjørnehode på toppen. Det øverste: Akantusranker symmetrisk om et midtstilt, utspart felt med eierinitialer: "JG" (?). Hank i form av delfin som biter i det øvre hankfestet. Lokket med midtstilt forgylt mynt, langs kanten drevet dekor i form av bladverk. Jekk i form av ørn med utspredde vinger. Gravert på utsiden av lokket, med en familiehistorie/familiekrønike (?): "This cup was engraved about the Year 1714 by a sailor onboard The Three Brothers for Capt. Geo. Gray, and is part of a Weed found at Sea - The whole being performed with a common Pocket knife - The Medal was presented to him by a Maid of Honor to The Queen of Denmark". Også gravert på innsiden av lokket: "The Cup of my Father James Bull to James & Mary Elizabeth Lambert Bull Saturday 22. Aug 1812." Sprekk.

Vurdering
NOK 120 000–150 000USD 12 900–16 100EUR 11 900–14 900

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00