Kulturarv - Kunst og kunstgjenstander fra Kaare Berntsens samlinger.

Auksjon onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Hallen på Staur 1924

Olje på lerret
125x100
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -24

UTSTILT:

Blomqvist, Kristiania 1924, februar, uten kat.nr.
Kunstnernes Hus, Oslo 1937, kat.nr. 129.

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 400 000–500 000 USD 43 000–53 700 EUR 39 800–49 800

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995, avbildet s. 183.

Karsten kom seg ikke ned igjen til Danmark før utpå nyåret 1924. En bestilling på et familieportrett hadde ført ham til den prektige Staur gård på Stange i Hedmark. Her oppholdt han seg i januar og utover i februar. Det var godseier Knut Langaard som hadde invitert ham. I tillegg til det store gruppebildet av Knut og Ellisif Langaard og deres fem barn fikk han gjort ferdig en lang rekke andre bilder. Han fant motiver innendørs og ute i det kalde vinterværet, med og uten familiemedlemmer som modeller. I fjøset foreviget han en rekke griser. Han malte fort og mye. Han hadde nemlig fått en invitasjon til å stille ut som årets gjest på "Den frie" i København, og den skulle åpne i mars.

Bildene fra Staur ble vist noen dager hos Blomqvist mot slutten av februar, før de ble ekspedert videre til København. S. 181.

Dette maleriet var ett av dem som ble vist hos Blomqvist i februar 1924.