Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Bøe, Frants(1820-1891)
Midnattsol ved Hestmanøy i Nordland 1883

Olje på lerret
25x37
Signert og datert nede t. h.: F Böe Bergen 1883.

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen: Norwegian Sea birds, in the background the Horseman's island. (Midnight Sun.) by Frants Böe Bergen Norway.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 31 000

LITTERATUR: Aschehougs konversajonsleksikon, Kristiania 1910.
Ingrid Reed Thomsen: "Bøe, Frants", Norges kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 368-369.

Frant Bøe oppholdt seg i Nordland i 1858 til 1861 og fra 1863 til 1864. Det var særlig naturen i midnattssol og fuglelivet som opptok ham, og gav motiver til mange malerier. Thomsen, s. 369. Hestmandø, Hestmannøy eller Hestmona ligger i Nordland. Polarsirkelen går over øya. På øyas sydvestlige del ligger fjellet Hestmannen. Fjellet har fått sitt navn fordi det sett fra sydvest ligner en mann til hest i raskt løp sydover. Hestens hode og hals og rytterens hode og flagrende kappe kan tydelig ses. Til dette fjellet knytter det seg sagnet om en rytter, som forfulgte den deilige Lekamø, som nå er en vakker fjelltopp på øya Leka i Nord-Trøndelag, og som under forfølgelsen ble forstenet til fjellet Hestmannen.