Auksjon torsdag 10. desember 2020 kl 18:00
Nesch, Rolf(1893-1975)
Lysluggen Augustin, rødtoppen Killian og den moralske verdensorden

Litografi
Lysmål: 31x42/42x31 Arket på nr 13 er målt: 36,3-37x49,5-51,5
Alle signert nede t.h.: Rolf Nesch

Serie på 9 trykk selges samlet. Seriens tittel på tysk: "Der strohblonde Augustin, der brennrote Kilian und die sittliche Weltordnung" etter Josef Ruederer: "Wallfahrer, Maler und Mördgeschichten", Berlin 1899.
Alle nummerert nede t.v.: 10/18. Alle påtegnet med titler på tysk nede t.v.: Numrene refererer seg til numrene i boken:
5: Halsumdreher (Angreifer, seinem Opfer den Hals umdrehend), (Offer som får vridd om halsen); 6: Bauchen zerschlicher(?) (Angreifer, den Bauch seines Opfers zerschneidend), (Offer som får buken skåret opp); 7: Wilddiebe (Krypskyttere); 8: Gefangene (Fanger); 9: Hochzeitsfahrt (Bryllupstog); 10: Himmelfahrt (Himmelfart); 11: Höllenfahrt (Helferd); 12: Unzufriedene (Den utilfredse) og 13: Folke Romer (?) (Tote Reiter), (Døde ryttere), denne tittelen i Helliesen/Sørensen er vanskelig å skjønne, altså på nr 13.
Helliesen/Sørensen 5-13.

Vurdering
NOK 40 000–50 000

Auksjonert torsdag 10. desember 2020 kl 18:00