Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Kielland, Kitty(1843-1914)
Interiør med rød stol

Olje på plate
41x32
Signert nede t.h.: Kitty L Kielland

Kunstnerforbundet, Oslo 1965, kat.nr. 14. Stavanger Faste Galleri: Kitty Kielland-utstillingen, 1976, kat.nr. 21. Blaafarveværket 1983, kat.nr. 63. Liljevalchs Konsthall, Stockholm: De drogo till Paris, 1988, kat.nr. 128.

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 800 000

Solgt for NOK 800 000

LITTERATUR: Marit Lange: Harriet Backer og Kitty L. Kielland, utstillingskatalog Blaafarveværket 1983.

Interiøret er fra atelierleiligheten i Rue de l'Université som Kitty Kielland delte med Harriet Backer i Paris. Det finnes flere malerier av interiøret i denne leiligheten malt enten av Harriet Backer eller Kitty Kielland. De to venninnene flyttet dit i 1881 og kom til å dele leiligheten til 1888. De hadde kommet til Paris, Kitty Kielland høsten 1878 og Harriet Backer våren 1879, fra sine studieopphold i München. Til Paris reiste nå "alle" som ville utvikle seg videre som kunstnere. Det var den franske friluftsrealismen som var i vinden, og som var den nye kunstretningen som trakk kunststudenter fra alle hjørner av Europa.

For Kitty Kielland ble interiørmaleriet en del av en større motivmessig variasjon som inkluderer malerier fra Jæren og fra fjellområder i Norge. Det var særlig i Paris-tiden Kitty Kielland malte en rekke interiører. Det tidligste er fra 1881, og man kjenner i hvert fall fire fra atelierleiligheten i Rue de l'Université, hvorav dette er ett av dem.