Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Dubois, Valborg Olsen (1860-1908)
Blomsterstudie 1887

Pastell på lerret
80x44
Signert og datert oppe t.h.: Valborg-Olsen 1887

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 25 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinneliv Kunstnerliv, Oslo 1997.

Valborg Dubois Olsen ble født i Kristiania. Hennes far var kjøpmann. Hun var elev på Académie Julian i Paris i slutten av 1880-årene. I 1889 eller 1890 giftet hun seg med en fransk forretningsmann i Paris og fikk to barn. Både hun og barna døde av tuberkulose. Hun stilte ut portretter og blomsterbilder i pastell på Høstutstillingen 1887-89 under navnet Valborg Olsen. S. 203. Hun kan ha solgt dette bildet på Høstutstillingen. Antagelig har det ikke vært i hennes eget eie for det fortelles at hennes franske ektemann ødela alle hennes bilder i sorg etter å ha mistet henne.