Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Bølling, Sigrid(1852-1917)
Høyonn

Olje på lerret
61x99
Signert nede t.v.: S. Bølling:

Vurdering

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 85 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinneliv Kunstnerliv, Oslo 1997.

Sigrid Bølling ble født i Vestre Aker. Faren var offiser og godseier, moren baronesse Wedel-Jarlsberg. Bølling var halvsøster av Fridtjof Nansen. Hun var elev av flere kunstnere, blant andre P.S. Krøyer i København i begynnelsen av 1880-årene. Deretter studerte hun flere år i Paris, på Académie Colarossi, Académie Julian og som elev av L.M.A. Jourdeuil. Hun bodde i Paris i 15 år til omkring 1900, men hadde lange opphold i Italia...Etter 1900 bodde hun mest i København, hvor hun døde. Sigrid Bølling malte figurbilder, portretter, stilleben og landskaper. Hun ble preget av fransk salongrealisme og friluftsmaleri og malte i Paris-tiden pittoreske scener fra den franske landsbygda,...I senere år malte hun norske og italienske landskap. Sigrid Bølling stilte ut på Høstutstillingen, på Verdensutstillingen og på Salonen i Paris, hun hadde dessuten separatutstillinger. Hun er representert på Det kgl. Slott i Oslo med to bilder. S. 201. Antagelig er dette bildet fra den franske landsbygden. Bildet er typisk for en behersket friluftsrealisme hvor solstrålene gjennom en svak dis fordeler dagslyset jevnt over alle elementer i bildet. Den landlige idyllen har gjennom belysningsfargene fått en frisk helhetstone med den grønne gressengen og høyet i høyvognen.