Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Grønneberg, Hulda (1844-1924)
Kølnerdomen 1889

Olje på lerret, oppklebet på plate
28x41
Signert nede t.h.: Hulda Grønneberg

Stedsbestemt og datert nede t.v.: Köln 9. Fbr. 89.

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering
NOK 5 000

Hulda Grønneberg malte dagklare, friske bilder i 1880-årene, inspirert av friluftsrealismen. Dette maleriet er en fin, liten friluftsstudie av Kølnerdomen. Kølnerdomen var blitt ferdig bygget og restaurert i 1880. Den var blitt påbegynt som et mektig byggverk i sengotikken på 1200-tallet. Langhuset stod uferdig fra 1500-tallet etter at man bare hadde kommet til de nedre deler av bygget. Først på 1800-tallet ble den fullført i all sin prakt.