Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00
Vigeland, Gustav(1869-1943)
Sinnataggen

Bronse
H: 35 cm.
Signert på plinten: G Vigeland

Proveniens:

Halvdan Mustad, 1917.

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000

Auksjonert onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Tilslag NOK 3 600 000

Solgt for NOK 3 600 000

LITTERATUR: Tone Wikborg: Gustav Vigeland, Oslo 2001, denne lille versjonen "Sint gutt" i bronse fra 1911, avbildet s. 285.

Gustav Vigeland var en fabelaktig skildrer av mennesket i alle livets faser. Han ville skildre hele livssyklusen og barnets verden er formidlet med like stor innlevelse som voksenverdenen.

Denne versjonen av "Sinnataggen", støpt i Gustav Vigelands levetid, er antagelig støpt i færre enn ti eksemplarer.

"Graatende gut", "Sint gutt" eller "Sinnataggen" hører til Gustav Vigelands store fonteneprosjekt.

Det er i hans planer for et fonteneanlegg «Sinnataggen» for første gang kommer inn i bildet. Denne første versjonen, modellert i leire, av «Sint gutt» fra 1911, var tenkt til en nisje mellom relieffene på den store fontenen. S. 285.