Auksjon torsdag 7. juni 2001 kl 18:00
Folkestad, Bernhard(1879-1933)
Salomes dans

Olje på lerret
95x88
Signert nede t.v.: Bernhard Folkestad.

Vurdering
NOK 80 000

Auksjonert torsdag 7. juni 2001 kl 18:00

Salome danset for kong Herodes. Han lovet henne som belønning at hun kunne ønske seg hva hun ville og han ville gi henne det. Han svor en ed i vitners nærvær på at han ville holde løftet. Salome ønsket seg, på sin mors oppfordring, Johannes Døperens hode på et fat. Salomes dans er et kjent motiv fra Bibelhistorien, brukt av kunstnere gjennom hele den europeiske kunsthistorie i kristen tid.