Høstens Utvalgte

Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning del 1: 30. oktober - 7. november. Visning del 2: 13. november - 24. november.

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Mor og barn 1917

Olje på lerret
42x56
Signert og datert oppe t.v.: Karsten - 17

Auksjonert onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 400 000

Tilslag NOK 400 000

LITTERATUR: Nils Messel: ”Karsten, Ludvig”, Norsk kunstnerleksikon, bind 2, Oslo 1983, s. 473-476.

Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.

Med kraftige, sveipende og uvørne strøk setter Karsten fargene ned på lerretet, for som i et øyeblikk å fastholde sitt motiv.

Han var kjent for å bruke sine sprakende farger på en impulsiv og umiddelbar måte.

Karsten uttalte selv at man skulle «skjælve sig til sine Billeder», for all god kunst var et spørsmål om nerver, om «farvenerver». Messel 1983, s. 474.