Auksjon torsdag 7. juni 2001 kl 18:00
Krohg, Per(1889-1965)
Frokost i det grønne 1934

Olje på lerret
164x265
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg 1934

Utført til Restaurant Frascati i København.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert torsdag 7. juni 2001 kl 18:00

LITTERATUR: Trygve Nergaard: Bilder av Per Krohg, Oslo 2000.

Et utkast fra 1933 til denne dekorasjonen i Restaurant Frascati befinner seg i Nasjonalgalleriet. Per Krohg arbeidet med å stramme opp og stilisere formene for å kunne behandle landskap og figurer på en dekorativ måte uten å forenkle dem til rent ornament. Det tok en viss tid før Per Krohg fikk figurene integrert i den faste, monumentale stilen på en slik måte at den ledige bevegelsen og nyansene i det følelsesmessige uttrykket samtidig ble tatt vare på... Nergaard omhandler et annet bilde, og så dette vi har med: Et utvungent forhold mellom figurer og omgivelser hadde også billedfeltet Per Krohg omtrent samtidig leverte til Restaurant Frascati i København, der han delte en lang vegg med sine gamle venner Isaac Grünewald og Mogens Lorentzen. Til hver sitt bilde over temaet "Frokost i det grønne" ble de enige om en felles figurstørrelse og horisonthøyde, og dessuten at alle tre skulle ha en like stor hvit duk i midten av bildet. Per Krohgs frokost fant sted på Ekeberg med utsikt over Oslo, og duken var av det eventyrlige slaget som selv sørget for at oppdekningen strømmet til gjennom luften fra alle kanter. S. 264.