Munch-Auksjonen 2022

Auksjon lørdag 10. desember 2022 kl 15:00

Clarion Hotel Oslo, Agora (Storsalen)

Visning i våre lokaler 3.-9. desember

Munch, Edvard (1863-1944)
Kvinneportrett

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir med vannmerke MBM (France)
Arket: 780x494 mm Motivet: 621x460 mm
Usignert

1912
Woll 407.

Auksjonert lørdag 10. desember 2022 kl 15:00

Vurdering

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch Samlede grafiske verk, Oslo 2012, kat.nr. 407.

Modellen er antakelig Karen Borgen (Haugen) (1876-ca. 1960), mor til søstrene Solveig og Ingeborg Kaurin (jf. kat. nr. 393). Etter at hun ble skilt fra Kaurin i 1904, kalte hun seg Borgen. Seinere giftet hun seg på ny, og fikk etternavnet Haugen. Munch brukte henne som modell for "Alma Mater" i Aula-dekorasjonene. S. 288.