Auksjon onsdag 14. desember 2022 kl 18:00

Auksjonen avholdes streamet, uten publikum i salen. Bud kan gis på forhånd, pr. telefon eller online.

Vising 5.-14. desember: Hverdager kl. 10.00-17.00 og søndag kl. 12.00-16.00.

NB! Ikke åpent for visning lørdag 10. desember, grunnet Munch-Auksjonen 2022.

Nupen, Kjell (1955-2014)
Mappe à 4 trykk: Komposisjon

Litografi
Arket: 76,5x57
Alle signert nede t.h.: K. Nupen.

Alle nummerert nede t.v.: 62/80

Auksjonert onsdag 14. desember 2022 kl 18:00

Vurdering
NOK 15 000–20 000 USD 1 500–2 000 EUR 1 400–1 900

Tilslag NOK 18 500

I Nupens kunst er landskapet en stadig tilbakevendende motivkrets, gjerne fremstilt som noe som alltid er i forvandling. I maleriet utforsker han hvilke muligheter denne motivkretsen gir av kunstneriske uttrykk fra midten av 1980 tallet. Motivene på disse grafiske bladene er preget av en sterk geometrisk rytme av vertikale linjer og hans blå signaturfarge, og er tydelig forankret i hans malerier fra samme periode. Nupens kunstpraksis kan sies å springe ut fra en overordnet idé og konseptuell tankegang, noe som knytter maleriet og grafikken sammen i et visuelt felles språk.