Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

UTGÅR

Olje på lerret
46x65
Usignert.

Malt 1833/34.

UTSTILT:

Kunstnerforbundet, Oslo 1966, kat.nr.22. Blaafarveværket, 1986, kat.nr.48. Astrup Fearnley Museet, 1995, kat.nr.43.

Auksjonert tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

LITTERATUR: Sigurd Willoch: Maleren Thomas Fearnley, Oslo 1932.
Sigurd Willoch: Thomas Fearnley, utstillingskatalog Blaafarveværket, 1986, kat.nr. 48, avbildet s. 53.

Maleriet er under kat.nr. 48 i utstillingskatalogen fra Blaafarveværket beskrevet som følger: Fra en terrasseaktig forgrunn med murpillarer til begge sider og vinranker som danner et tak, utsikt til venstre utover den sterkt blå sjøen. Til venstre over en lav mur glimt av bebyggelse og landet som strekker seg innover langs sjøen. En figur sees mellom vekstene foran muren. Motivet er antagelig fra Sorrentohalvøya. Willoch 1986, s. 50.
Fearnley interesserte seg for å male små, intime landskapspartier og store, åpne vyer. I flere studier kan man se hvordan han av og til konsentrerte seg om det nære, og av og til om det fjerne landskapet. I dette maleriet har Fearnley kombinert disse to ved å la den intime, skyggefulle pergolaen i forgrunnen åpne seg mot en storslagen utsikt over Napoli-golfen med et gnistrende lys som brer seg utover landskapet og det blå-blå havet. Det er som om det nesten tar pusten fra en. Fearnley har greid å formidle hvordan det føles for en nordbo å komme ned til dette vakre og ville, solmettede landskap. Han var begeistret for Sorrentohalvøya, som strekker seg fra Napolibukten ut mot Capri. Her bød landskapet og havet på en ufattelig rikdom av farger i sydlandsk, blendende sollys.