Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Nørregaard, Asta (1853-1933)
Golåvann 1894

Pastell
31x41
Signert og datert nede t.h.: Asta Nørregaard 1894.

Auksjonert tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 72 000

Asta Nørregaard var en virtuos som maler som behersket forskjellige teknikker og de forskjellige kunstretninger i tiden. Hun malte store religiøse bilder, hun malte realistiske bilder og hun behersket det stemningsmettede ny-romantiske maleri, som i dette bildet fra 1894. Hun arbeidet ofte med pastellkritt i sine bilder. Hun var i 1890-årene blitt kjent som en god portrettmaler og for å portrettere kvinner og barn brukte hun pastellkritt. Hun er også kjent for å ha brukt pastellkritt i noen stemningslandskaper på denne tiden, som viser at hun fulgte med. Denne pastellen er et ny-romantisk bilde fra 1894, da stemningsmaleriet var på høyden i norsk kunst. Aftenhimmelens intense, varme lys gir gjenskinn i det stille vannet og åsene rundt står i sterk kontrast som mørk, mystisk natur.