Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Ulfsten, Nikolai (1854-1885)
Fra Nordnes 1880

Olje på lerret
61x100
Signert og datert nede t.v.: N. Ulfsten . 80

UTSTILT:

Stavanger Fast Galleri 1985, kat.nr. 46.

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Tilslag NOK 250 000

LITTERATUR: Guthorm Kavli: Norges festninger, Oslo 1987.
Hild Sørby: Nicolai Ulfsten, Oslo 1997, kat.nr. 57, avbildet s. 132.
Gunnar Hagen Hartvedt: Bergen byleksikon, 3. oppl., Oslo 1999.

Nicolai Ulfsten reiste i 1880 fra Paris til Bergen. I Bergen ventet Ulfstens forlovede, Bolette, som sikkert var årsaken til at han denne gangen oppholdt seg lenger hjemme enn vanlig. Han kunne derfor gå i gang med en større komposisjon med motiv fra byen. Til tross for at Ulfsten gjennom årene utførte en mengde blyantskisser og en del kulltegninger fra Bergen (vi har denne gang med en slik kulltegning, se kat.nr. 42 i auksjonskatalogen), kjenner vi ikke så mange malerier. Et høyst realistisk vintermotiv "Fra Nordnes" (1880), med yrende aktivitet i en akebakke under truende, blygrå regnværshimmel, hører til de få vi vet om. Sørby, s. 130. En dame er ute med et barn på kjelke, og flere piker og gutter er ute med kjelker. Noen av guttene står på datidens stumpeski og synes å fryde seg over sneen i bakken ute på Nordnes. Og det gjelder vel å skynde seg før regnet kommer og skyller sneen vekk! De er i aktivitet under murene til Fredriksberg festning som ses i bakgrunnen i bildet. Fredriksberg festning ble anlagt i 1666-67 og utvidet i 1690-årene. Det ble skutt brannskudd fra festningen som ledd i byens brannvern. C.F.G. Bohr hadde omkring 1820 sitt observatorium her hvor han blant annet bestemte Bergens geografiske beliggenhet. Festningen ble nedlagt bare noen år før dette maleriet ble malt, i 1872. Den er i dag bevart som historisk minnesmerke. Det som står igjen av festningen er en enetasjes "corps de garde" (vakthus), og et hvelvet enetasjes krutthus.