Jubileumsauksjonen

Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Krohg, Christian (1852-1925)
Fra Grønnegate 19

Olje på lerret
72x99
Signert nede t.h.: C Krohg

Personene på bildet: Oda Krohg, Sascha Engelhart (Odas datter) og Gunnar Heiberg.

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Vurdering
NOK 500 000

Tilslag NOK 460 000

LITTERATUR: Oscar Thue, red. Knut Berg: Christian Krohg, Oslo 1997, nr. 267, avbildet s. 227.

Personene rundt det oppdekkede havebordet er Oda Krohg, datteren Sascha og forfatteren Gunnar Heiberg. Under et kort opphold i Kristiania sommeren 1893 malte Krohg "Fra Grønnegate 19". Oda, Sascha Engelhart og Gunnar Heiberg sitter rundt havebordet under løvrike trær. Bildet bygger på to inspirerte forstudier, den ene summarisk, spontant utført, den andre større og mer detaljert. Odas barndomshjem i Grønnegate ble nå Krohg-familiens adresse i Kristiania noen år fremover. S. 226.