Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Sørensen, Jørgen(1861-1894)
Fra et gårdstun 1890

Olje på plate
24x33
Signert og datert nede t.v.: Jørgen Sørensen 90

Angivelig fra Modum.

Vurdering

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Tilslag NOK 76 000

Dette lille maleriet har en friskhet i fargen og en umiddelbarhet i oppfatningen som gjør at man må tro at det er malt ute, direkte foran motivet, slik idealet var for friluftsmalerne. Man skulle male motivet slik det fremsto for ens øyne uten å trekke fra eller legge til noe. Utsnittet er gjerne litt tilfeldig valgt, slik at man får inntrykk av at kunstneren har holdt et flyktig øyeblikk fast for vårt blikk. I neste nu ville barna ha løpt sin vei og motivet ville ha tatt seg helt annerledes ut. Ved korte, spenstige penselstrøk og med sterk solbelyst farge i den gressgrønne bakken gir kunsteren inntrykk av lys og luft i bildet. Det ånder av varm sommer.