Jubileumsauksjonen

Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Kavli, Arne (1878-1970)
Pike på seng med vinglass 1913

Olje på lerret
94x74
Signert og datert nede t.h.: Arne Kavli -13

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Vurdering
NOK 120 000–150 000

Tilslag NOK 100 000

Arne Kavli har en variert produksjon med bilder som spenner fra nyromantikk til nyimpresjonisme. Tidligere hadde han en mørkstemt koloritt, mens den under innflytelse av den franske impresjonismen, fauvismen, antagelig også av Edvard Munch og Ludvig Karsten, lysnet betraktelig omkring 1910. I dette bildet synes han inspirert av Edvard Munch med modellen i helfigur stilt opp direkte for vårt blikk. På denne tiden arbeidet Kavli, som her, meget med kvinneportretter.