Jubileumsauksjonen

Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Kvinneportrett

Olje på lerret
80x42
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -14

Påtegnet på baksiden av lerretet: Erik Strøyberg.

UTSTILT:

Samlerens Kunstutstillinger, København, kat.nr. 796?

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Vurdering
NOK 800 000–1 000 000

Takk til Nils Messel for opplysninger om bildet.

Kvinneportrettet har tilhørt den danske grosserer Erik Strøyberg, som var en venn av Ludvig Karsten. Hvorvidt portrettet forestiller Tora Strøyberg, tidligere Tora Bull, gift med Olaf Bull, har ikke latt seg verifisere. 1914 er et godt år i Ludvig Karstens kunstneriske virke, og maleriet er kraftfullt i strøkene og glødende i fargene. Antagelig har Karsten til dette portrettet brukt et lerret han allerede hadde malt på fra før, noe som ikke var uvanlig for Karsten. Man kan se noe underliggende som avtegner seg som et mønster på kvinnens høyre skulder.