Auksjon lørdag 19. august 2000 kl 15:00
Knoff, Anne-Lise(1937-2005)
Pinse 1982

Olje og bladgull på plate
57x30
Signert og datert nede t.h.: Anne Knoff 82

Vurdering
NOK 10 000

Auksjonert lørdag 19. august 2000 kl 15:00

Tilslag NOK 8 000

Fra et brev til tidligere eier fra kunstneren: Det store, inspirert av altertavlen jeg laget, en av tre som er jul, påske og pinse, dette er tenkt som pinse, er i troens farge, som er hvitt. Det gyldne er paradisets farge, troens sølv avdekket og under er gull. Det er et bilde om kirkens enhet, det lille brødhus som engang har stått på alteret i en norsk kirke, ja kanskje den norske kirke på alteret: den universelle katolske kirke. Det lille hodet på tårnet betyr kanskje at det er kirken som vår mor, eller at Kristus er hodet. Henger det et lite blått egg der, er det symbol på det nye liv. Og det gotiske flettverk av blomster, betyr at kirken er et byggverk som er levende og består av mange individer, alle unike og med forskjellige egenskaper. Alle bygger videre på dette byggverk i sin historiske tid, og det vil bygges videre sålenge verden består, eksistere videre også om verden ikke mer består. For det dreier seg om den stridende lidende og herlighetsfulle kirke, som påbegynnes her på jorden og fortsetter inn i himmelen.