Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Heyerdahl, Hans (1857-1913)
Ja eller Nei?

Olje på lerret
178x155
Signert nede t.v.: Heyerdahl

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–500 000

LITTERATUR: Trond Aslaksby: "Maleren Hans Heyerdahl 1857-1913", utstillingskatalog Blaafarveværket 1981.

Heyerdahl lot seg påvirke av Munchs motiver og teknikk fra slutten av 1880-tallet. Det er noe som synes tydelig i et bilde som dette med landskapsformene samlet i store fargeflater avgrenset av bølgende linjer. Figurene får også stå frem i store enkle former, men de er ganske detaljert gjort rede for med hensyn til ansiktstrekk og klesdrakt. Til å begynne med var det Munch som ble påvirket av Heyerdahl, blant annet av Heyerdahls portrettkunst, men senere ble det omvendt. Heyerdahl synes dog ikke å ville dramatisere forholdet mellom de to personene, eller skape en fortettet stemning mellom de to. Han lar dem få ha sine egne individuelle trekk, der de spaserer langs stranden en vakker stille sommerkveld. Han følger ikke Munchs syntetiserende tendens som i sin forenkling gjerne gir personene allmennmenneskelige trekk. Heyerdahl hadde fra før en tilbøyelighet til dekorativ forenkling i sine arbeider, og denne tendensen ble også mer merkbar under nyromantikken i 1890-årene. Han utviklet sin teknikk videre: færre detaljer, større oppfatning av formene, mindre nyanserte farger, og et tynt lettflytende strøk. S. 23.