Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Bergslien, Knud (1827-1908)
Stilleben 1846

Olje på papir, oppklebet på papp
21x32,5
Signert og datert nede t.h.: Knud Bergslien 1846

Oppstilling med bøker, bl.a. en bok om naturvitenskap: "Etudes de la Nature", konkylier, muslinger og kråkebolle på en treblokk.

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering
NOK 30 000

Tilslag NOK 24 000

Knud Bergslien malte tidlig i sin kunsteriske karriere noen fine stilleben, som viser hans interesse for naturvitenskap. Han var såpass interessert i astronomi og matematikk at han en tid hadde et eget observatorium. I dette stillebenet har han malt eksotiske konkylier og skjell fra fjerne himmelstrøk. Han har også med en oppslått bok som kan vitne om den moderne tids interesse for naturvitenskap. Charles Darwin hadde i 1839 utgitt sine reiseskildringer fra jordomseilingen som blant annet hadde brakt ham til Galapagos. Den regnes som en av de beste reiseskildringer som noensinne er skrevet og ble uhyre populær. Knud Bergslien kan ha visst om den boken, eller i det minste ha hørt om den, uansett var denne interessen noe som "lå i tiden". Et annet stilleben fra Knud Bergsliens hånd, med tilsvarende motiv fra 1847, befinner seg i Nasjonalgalleriet.