Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Tidemand, Adolph (1814-1876)
Hvilende kvinne og barn på fjellsti 1852

Olje på plate
26x26
Signert og datert nede t.h.: A Tidemand. 1852

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Tilslag NOK 185 000

LITTERATUR: Jan Askeland: Adolph Tidemand, Oslo 1991.

En ung kvinne sitter på en stein og hviler seg med sitt lille barn bundet på ryggen. Hun ser ettertenksomt mot en setervoll i bakgrunnen. Hun er kledd i folkedrakt og har med seg et knippe og en vandrestav som ligger ved siden av henne. Antagelig er dette en detaljert utført studie fra Tidemands reise i Dalarne i 1852. Tidemand hadde i Düsseldorf nær kontakt med den svenske maleren Bengt Nordenberg og i 1852 reiste de sammen til Christiania. Nordenberg hadde da planer om en studiereise til Dalarne, og det endte med at Tidemand slo følge....Tidemand hadde jo allerede i sin ungdom vært opptatt av Dalarne. Denne frihetselskende egn hadde spilt en ærerik rolle i Sveriges historie som utgangspunkt for virksomheten til Engelbrekt Engelbrektson, Sturene og Gustav Vasa. Den hadde lenge vært kjent for sine vakre folkedrakter, for sin folkekunst og husflid og gamle skikker.
I sitt første hovedverk, "Gustav Vasa taler til dalfolket i Mora kirke",...hadde Tidemand nettopp hentet motivet fra dette området, og lysten til å stifte nærmere bekjentskap med det, har nok ulmet lenge i ham. Når så anledningen bød seg med svensk reisefølge, var det naturlig at han grep den. S. 255-256. H. C. Andersen hadde reist i Dalarne og ga begeistret ut en bok om området i 1851, som straks ble berømt og oversatt til en rekke språk. I denne egnen var det mulig å finne det genuint nordiske, som var så viktig for å finne nasjonenes sjel. Ikke bare H. C. Andersen, men også andre kulturpersonligheter i Norden mente det samme. Danske, svenske og norske kunstnere ville til området. Og man måtte ville det, for på denne tiden var det meget anstrengende å reise rundt der. Kanskje har Tidemand også lest den og blitt lokket av de fargerike skildringene. Andersen beskriver i henrykte vendinger både landskap, folkeliv og folkekunst ("dalmålninger") og rykker i sin begeistring ut med en direkte oppfordring: "Maler, tag Skizzebog og Farver, drag op i Dalarne, Billed ved Billed vil aabenbare sig for Dig.". S. 256.