Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00
Vikhagen, Håvard(1952-)
Figur i øde landskap

Olje på lerret
147x120
Signert nede t.h.: H.V.

Vurdering

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

LITTERATUR: Dag Solstad, forord Holger Koefoed: "Håvard Vikhagen", utstillingskatalog Festspillutstillingen i Bergen 1996.

I Tyskland og deler av Europa ellers, samlet mange yngre kunstnere seg omkring et heftig, malerisk uttrykk på ekspresjonistisk grunn. De ble kalt for neo-ekspresjonister eller de unge heftige malere. Vikhagen sto midt i en generasjon som lot de ekspressive og maleriske kvaliteter bestemme uttrykket. Koefoed, s. 5. Vikhagen arbeider med fargens nærmest eruptive kraft og malermediets rent stofflige kvaliteter. Motivmessig synes han å arbeide i et grenseland mellom figurativ og non-figurativ kunst, et skille som for de yngre kunstnernes vedkommende synes lite fruktbar. Bildene er avklaret og mystiske på samme tid.