Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Store Sal

Rose, Knut (1936-2002)
I kupeen

Olje på lerret
155x87
Signert nede t.h.: Knut Rose

Signert og datert på baksiden av lerretet: Knut Rose 1997. Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000

Tilslag NOK 130 000 med forbehold

LITTERATUR: Cecilie Malm Brundtland, forord Gunnar Sørensen: Knut Rose, Oslo 1997.

Knut Roses kunst blir ofte assosiert med tysk etterkrigskunst og britisk kunst i det som benevnes som "School of London". Kunstnerne som hadde sine røtter i et non-figurativt maleri begynte å ta i bruk tilsynelatende figurative elementer. For disse kunstnerne, og Rose blant dem, dreier det seg ofte om: ...tolkninger av fremmedgjorte menneskers situasjon gjennom fremstillinger av mere eller mindre fortegnede figurer i forholdsvis diffuse rom. Arbeidene røpet en surrealistisk innfallsvinkel, ikke først og fremst fordi de speilet det ubevisste sjelsliv, men fordi de bar bud om en absurd livsopplevelse....Deres figurasjon kjennetegnes under alle omstendigheter av en fri, men omsorgsfull formgivning, en sikker tegning, vektlegging av stoffvirkninger og en høy koloristisk bevissthet. Sørensen, s. 4.