Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Kvinne og mann ved skogsti 1861

Olje på lerret
41x34
Signert og datert nede t.h.: HF Gude. 1861

Düsseldorf.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 120 000

I dette bildet av Gude er det en kvinne og en mann som synes å ha møtt hverandre ved et kryss på en skogsti og som tar en pust i bakken og en prat. Gude har beregnet lysføringen slik at de to menneskene som er plassert i åpningen i den tette skogen får lys på seg på en naturlig måte. Gude har eksellert i å male løvverket på trærne som rammer inn den fredelige scenen. I de lyse og skyggefulle partier i forgrunn og mellomgrunn er løvverket malt detaljert og finpenslet. Det er fyldig og tett og virker nærmest ugjennomtrengelig mot en mørkere bakgrunn. Hva som befinner seg i bakgrunnen kan man bare ane og det gir bildet et visst mystisk preg. Det er et suggestivt mørke i de skyggefulle partiene, mens det i de lyse er en likefrem naturskildring med naturtro og realistiske detaljer. I et lite, men gjennomarbeidet bilde som dette skaper Gude, ved hjelp av kontraster av lys og skygge en romantisk komposisjon.