Olje på lerret
41x34
Signert og datert nede t.h.: HF Gude. 1861
Düsseldorf.
Vurdering
NOK 150 000–200 000
Olje på lerret
41x34
Düsseldorf.
Vurdering
NOK 150 000–200 000
I dette bildet av Gude er det en kvinne og en mann som synes å ha møtt hverandre ved et kryss på en skogsti og som tar en pust i bakken og en prat. Gude har beregnet lysføringen slik at de to menneskene som er plassert i åpningen i den tette skogen får lys på seg på en naturlig måte. Gude har eksellert i å male løvverket på trærne som rammer inn den fredelige scenen. I de lyse og skyggefulle partier i forgrunn og mellomgrunn er løvverket malt detaljert og finpenslet. Det er fyldig og tett og virker nærmest ugjennomtrengelig mot en mørkere bakgrunn. Hva som befinner seg i bakgrunnen kan man bare ane og det gir bildet et visst mystisk preg. Det er et suggestivt mørke i de skyggefulle partiene, mens det i de lyse er en likefrem naturskildring med naturtro og realistiske detaljer. I et lite, men gjennomarbeidet bilde som dette skaper Gude, ved hjelp av kontraster av lys og skygge en romantisk komposisjon.