Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Store Sal

Eckersberg, Johan Fredrik (1822-1870)
Folkeliv under Romsdalshorn 1860

Olje på papir, oppklebet på lerret
26x32
Signert og noe utydelig datert nede på midten: J F Eckersberg 1860

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: J F Eckersberg 1863.

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Vurdering
NOK 70 000–90 000

Tilslag NOK 165 000

Dette er et bilde typisk for nasjonalromantikken. Eckersberg har malt en kvinne i bunad gående på en sti i forgrunnen i dette nordvest-norske landskapet. Opplyst i mellomgrunnen ligger det et gårdsbruk. Tømmerhusene ligger rundt et tun og noen figurer på veien viser at her er det liv og virksomhet. I bakgrunnen reiser det mektige fjellet seg og vitner om menneskenes vilkår i en storslått, dramatisk natur.