Auksjon mandag 29. november 2004 kl 18:00
Finne, Henrik(1898-1992)
Skipsopphugging 1934

Olje på lerret
120x162
Signert og datert nede t.h.: Finne -34

Signert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet: Henrik Finne: Skibsophugning.

Kunstnernes Hus, Oslo 1950, kat.nr. 83.

Vurdering

Auksjonert mandag 29. november 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 48 000

LITTERATUR: Glenny Alfsen: "Finne, Henrik", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, s, 636-637.

Frem til 1940 uttrykte Henrik Finne seg gjennom malermediet, ikke grafikk og skulptur som han skulle komme til å gå over til. Han malte gjerne, som her, figurkomposisjoner i en monumental stil i en brunlig koloritt. Han hadde vært elev av André Lhote i Paris i 1920 til 21, som sto for en videreføring av kubismens idealer.
"Skipsopphugning" og "Skipsverft", fra 1934, er parafraser over arbeidet med maskin og stål og fremstår som monumentalisering av arbeideren. S. 636.